eWKratke.pl to blog kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie prowadzony przez Fundację Dom Kultury.
To płaszczyzna rozmowy grupy kobiet z więzienia ze społeczeństwem na wolności.
Komunikacja przez bloga jest próba przeciwdziałania wykluczeniu społeczno-kulturalnemu blogerek przebywających w izolacji i wniesienia w ich życie normalności. To przygotowanie do powrotu do społeczeństwa po zakończeniu więzienia. Blog eWKratke.pl tworzą kobiety z oddziałów zamkniętych i półotwartych więzienia na Grochowie. Bez dostępu do Internetu, przede wszystkim dzięki mrówczej pracy oddanych wolontariuszy, już szósty rok możecie czytać ich posty i prowadzić z nimi dialog. Dwa razy w tygodniu prowadzimy dla blogerek zajęcia edukacyjne, takie okna na świat, okna na wolność. Prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin, hobbyści, pasjonaci. Opowiadają o swoich fascynacjach, pracy, problemach. A potem dziewczyny piszą posty, które publikujemy na eWKratke. Blog cieszy się popularnością w mediach społecznościowych. Na Facebooku ma blisko 2400 obserwujących. W latach 2014 – 15 blog eWKratke był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Kultura cyfrowa. W kolejnych latach udało nam się otrzymać dofinansowanie z Fundacji PZU, Fundacji PGE i Fundacji dla Polski. W 2020 roku otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Dzięki współpracy ze Służbą Więzienną zajęcia blogowe są regularnie prowadzone online!
Zajęcia blogowe online
W ich efekcie działa blog eWKratke.pl. Kilkadziesiąt osób gościło w 2020 roku na naszych zajęciach, dzieląc się z Blogerkami swoją pasją i wiedzą, opowiadając o świecie zewnętrznym. Podobnie zresztą jak w poprzednich latach od 2014 roku włącznie – bo wówczas powstał blog eWKratke. Czym się różni “Okno na świat” od projektów realizowanych w ubiegłych latach? Całkowicie jest prowadzony online! Dzięki otwartej postawie Służby Więziennej, zaraz po wprowadzeniu ograniczeń związanych z COVID-19, przeszliśmy w tryb online i w zasadzie nie przerwaliśmy prowadzenia zajęć. Raz, dwa razy w tygodniu spotykaliśmy się z kobietami w więzieniu na platformie ZOOM. Były to prelekcje wykłady, dyskusje, prezentacje multimedialne, filmy, a przede wszystkim warsztaty piania. Paradoksalnie, w czasach najcięższej izolacji naszym Blogerkom udało się utrzymać kontakt ze światem zewnętrznym.Zapraszamy na bloga eWKratke.pl.
Fotografie ilustrujące posty bloga eWKratke.pl
Fot. Małgorzata Brus
Warsztaty z ciekawego pisania
Fot. Małgorzata Brus
Nie pisz nudno o wolności! Warsztaty z ciekawego pisania – tak w skrócie można napisać o nowym cyklu zajęć dla naszych blogerek w więzieniu. Prowadzi je Ewa Frączek Biłat, poetka, filozofka i nauczycielka polskiego.Pochwaliła blogerki za odwagę i za samo pisanie. Dostrzegła nawet u niektórych pań przebłyski talentu poetyckiego. A ponieważ jest fachowcem i specjalistką od słowa, podpowiedziała, gdzie czyhają pułapki w budowaniu zdań i w samym procesie tworzenia. To było bardzo ciekawe, otwierające na myślenie o tym, co się chce przekazać drugiemu człowiekowi, spotkanie. Zapoczątkowało nowy cykl zajęć pisarskich, których efekty niebawem będziemy podziwiać na blogu eWKratke.pl.
Dr Ewa Frączak Biłat
Fot. Małgorzata Brus
Warsztaty malarskie z artystami z Grupy Nowolipie
Zajęcia blogowe to nie tylko pisanie. Regularnie odwiedzają nas też artyści sztuki wizualnych. Razem malujemy, rysujemy, tworzymy kolaże. Ostatnio gościliśmy na zamku artystów z Grupy Nowolipie i temperami zaczarowaliśmy zwykłe prześcieradło w obraz.
Fot. Małgorzata Brus
Czy kolory mają uczucia?
Warsztaty malarskie prowadzone były dla grupy kobiet odbywających karę więzienia na warszawskim Grochowie. Prowadziła je artystka Dorota Podlaska. “Celem warsztatów jest zapoznanie się uczestniczek z emocjonalnymi właściwościami koloru. Jest to jeden z najważniejszych elementów dzieł sztuki. Za pomocą koloru możemy w obrazie oddać własne emocje i nastroje, możemy także uczucia wywołać u widza”, taki przekaz otrzymały dziewczyny od autorki warsztatu . Umiejętności malowania i rysowania nie były konieczne. Najpierw uczestniczki wypełniły namalowaną przez artystkę ankietę, potem wprawiały się tworząc wspólne kolorowe wypowiedzi – dopowiadając kolorami to, co przed nimi namalowały koleżanki. Na końcu namalowały swój autoportret – portret emocji, kolorową opowieść o sobie.
Fot. Ola Trawczyńska
Zbieramy książki w językach obcych dla kobiet z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie!!!
Apel
Jeśli masz podręcznik do języka obcego lub książkę w języku obcym, którą już przeczytałaś/eś ze sto razy- nie wyrzucaj, tylko podziel się z osadzoną!
Akcja prowadzona jest przez studentów resocjalizacji studiów magisterskich z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Fundację Dom Kultury.
Zbiórka obejmuje podręczniki do nauki języków obcych (w szczególności język rosyjski), z każdego etapu edukacyjnego oraz na każdym poziomie użytkowania (ważne, żeby tekst był czytelny), a także literaturę obcojęzyczną.
Książki zbieramy do 15 lutego w pokoju Samorządu Studentów APS nr 1054, znajdującego się na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przy ul. Szczęśliwickiej 40
Nasze Wolontariuszki, Sara Prokurat i Aleksandra Trawczyńska
Nie wyrzucaj- podziel się!
Masz tę moc!!!
Sara Prekurat
Artykuł Ewy Raczyńskiej https://kobieta.onet.pl/o-co-chcialabym-zapytac-boga-czy-moglby-sprawic-abym-byla-wolna/j9fkg4jhttps://kobieta.onet.pl/o-co-chcialabym-zapytac-boga-czy-moglby-sprawic-abym-byla-wolna/j9fkg4j
DOCIERAMY TAM GDZIE NIKT NIE CHCE BYĆ. TY TEŻ MOŻESZ POMÓC.
Wpłać 23 zł na 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001 lub kliknij TEN LINK