Książki o polskich bohaterach wielu narodów

Wykład online w więzieniu. Fot. Małgorzata Brus

Zajęcia z czytania w więzieniach

W 2021 roku zrealizowaliśmy cykl zajęć popularyzujących czytelnictwo w więzieniach dla panów. “Książki o polskich bohaterach wielu narodów” to autorski projekt Marcin Prokopa, wielbiciela historii i prelegenta doświadczonego w prowadzeniu zajęć w jednostkach penitencjarnych (przeszło 30 już ma na koncie). W tej odsłonie naszych działań więziennych przeszliśmy na tryb online. Dzięki temu, mimo zamknięcia pandemicznego, dotarliśmy z wykładami do osadzonych z dwóch więzieniach Aresztów Śledczych w Warszawie. Nasz projekt czytelniczy przedstawił książki poświęcone polskim bohaterom narodowym, którzy jednocześnie są bohaterami dla innych państw i narodów. Prezentacje multimedialne, prelekcje i quizy przybliżyły uczestnikom książki m.in. o Józefie Bemie, Tadeuszu Kościuszce, Kazimierzu Pułaskim, Josephie Conradzie, Stanisławie Maczku i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.   Doświadczenie mówi nam, że panowie przebywający w więzieniach najbardziej lubią czytać literaturę historyczną. Od lat staramy się wychodzić na przeciw ich zainteresowaniom i na zajęciach przedstawiamy ciekawe książki, które kupujemy i przekazujemy do więziennych bibliotek. W tym roku działaliśmy wyłącznie online!      

https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-dzien-pamieci

Książki przekazane do bibliotek więziennych i jako nagrody dla osadzonych za udział o w quizach o tematyce historycznej. Fot. M. Brus.
Marcin Prokop prowadzi wykład online o Katyniu dla osadzonych w Aresztach Śledczych Warszawie Białołęce, Grochowie i Służewcu. Było to pilotażowe spotkanie przedprojektowe zorganizowane przez Fundację Dom Kultury i Służbę Więzienną. Fot. M. Brus.

Zadanie “Książki o polskich bohaterach wielu narodów (popularyzacja czytelnictwa wśród więźniów)” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.    

Patronatem medialnym objęło nasz projekt Forum Służby Więziennej.