Okno na świat


Redakcja bloga eWKratke

Blog eWKratke

eWKratke.pl to blog kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie prowadzony przez Fundację Dom Kultury.

To płaszczyzna rozmowy grupy kobiet z więzienia ze społeczeństwem na wolności.

Komunikacja przez bloga jest próba przeciwdziałania wykluczeniu społeczno-kulturalnemu blogerek przebywających w izolacji i wniesienia w ich życie normalności. To przygotowanie do powrotu do społeczeństwa po zakończeniu więzienia. Blog eWKratke.pl tworzą kobiety z oddziałów zamkniętych i półotwartych więzienia na Grochowie. Bez dostępu do Internetu, przede wszystkim dzięki mrówczej pracy oddanych wolontariuszy, już szósty rok możecie czytać ich posty i prowadzić z nimi dialog. Dwa razy w tygodniu prowadzimy dla blogerek zajęcia edukacyjne, takie okna na świat, okna na wolność. Prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin, hobbyści, pasjonaci. Opowiadają o swoich fascynacjach, pracy, problemach. A potem dziewczyny piszą posty, które publikujemy na eWKratke. Blog cieszy się popularnością w mediach społecznościowych. Na Facebooku ma blisko 2400 obserwujących. W latach 2014 – 15 blog eWKratke był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Kultura cyfrowa. W kolejnych latach udało nam się otrzymać dofinansowanie z Fundacji PZU, Fundacji PGE i Fundacji dla Polski. W 2020 roku otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Dzięki współpracy ze Służbą Więzienną zajęcia blogowe są regularnie prowadzone online!

Zajęcia blogowe online


W ich efekcie działa blog eWKratke.pl. Kilkadziesiąt osób gościło w 2020 roku na naszych zajęciach, dzieląc się z Blogerkami swoją pasją i wiedzą, opowiadając o świecie zewnętrznym. Podobnie zresztą jak w poprzednich latach od 2014 roku włącznie – bo wówczas powstał blog eWKratke. Czym się różni “Okno na świat” od projektów realizowanych w ubiegłych latach? Całkowicie jest prowadzony online! Dzięki otwartej postawie Służby Więziennej, zaraz po wprowadzeniu ograniczeń związanych z COVID-19, przeszliśmy w tryb online i w zasadzie nie przerwaliśmy prowadzenia zajęć. Raz, dwa razy w tygodniu spotykaliśmy się z kobietami w więzieniu na platformie ZOOM. Były to prelekcje wykłady, dyskusje, prezentacje multimedialne, filmy, a przede wszystkim warsztaty piania. Paradoksalnie, w czasach najcięższej izolacji naszym Blogerkom udało się utrzymać kontakt ze światem zewnętrznym.Zapraszamy na bloga eWKratke.pl.

Fotografie ilustrujące posty bloga eWKratke.pl

Projekt “Okno na świat” „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”