Summer Workshop Camp: Warszawa 2024

Summer Workshop Camp: Warszawa 2024 – to letni obóz warsztatowy, czyli program rozwijania umiejętności społecznych młodzieży romskiej i wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W tygodniowym letnim obozie, który odbył się na początku sierpnia w Warszawie, wzięło udział 24 chłopców i dziewcząt ze społeczności romskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Program warsztatów rozwijania umiejętności społecznych, prelekcji poświęconych sytuacji Romów w państwach V4 i działaniu organizacji pozarządowych, utworzony został przez organizacje partnerskie: Fundacja Dom Kultury (Polska; lider projektu), Vzájemné soužití o.p.s. (Czechy), ETP Slovakia (Słowacja) i Amrita OBK (Węgry).



Summer Workshop Camp po raz drugi w Polsce, po raz pierwszy w Warszawie!

Edycja 2024.

Fot. Zosia Szulc

Tegoroczne wydarzenia na Summer Workshop Camp (SWC) finansowane w ramach projektu z funduszy International Visegrad Fund odbyły się w Warszawie. Inicjatywa, którą drugi rok z rzędu organizuje Fundacja Dom Kultury przeniosła się z Oświęcimia do stolicy Polski, aby właśnie w tym miejscu umożliwić aktywne spędzenie czasu na warsztatach, zabawie, a przede wszystkim integracji młodzieży romskiej z czterech różnych krajów europejskich. Uczestnicy i uczestniczki z Polski, Węgier, Czech, Słowacji wzięli udział w prawie tygodniowym programie współpracy, która była również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń. Dla niektórych obóz był możliwością spotkania się po raz kolejny, dla innych było to pierwsze zapoznanie się z kulturą polską, a także lepsze poznanie Romów i Romek z Polski. Dlatego jednym z najbardziej lubianych części programu były gry i zabawy z elementami romskiej kultury. Należy również podkreślić, że grupa z Polski była zróżnicowana, ponieważ dołączyły do nich osoby z Ukrainy, które obecnie mieszkają i pracują w Polsce, a znalazły się tu po eskalacji działań wojennych w swojej ojczyźnie.

Pomimo że głównym organizatorem obozu jest Fundacja Dom Kultury, to za przeprowadzenie programu były odpowiedzialne różne osoby i organizacje współtworzące program obozu, m.in. ETP Slovakia ze Słowacji, Armita OBK z Węgier, Vzajemne Souziti z Czech. Warsztaty prowadzili również trenerzy i trenerki z Polski, m.in. Agnieszka Caban, Rajmund Siwak, Agata Siemaszko.

Z kolei dodatkowe atrakcje, tj. zwiedzanie warszawskiego Starego Miasta z przewodnikami, drużynowe gry sportowe, czy wizyta w Centrum Nauki Kopernik w ciągu kolejnych dni pozwoliły lepiej poznać uczzestnikom i uczestniczkom polską historię i kulturę, zintegrować się i płynnie przejść do kolejnych ciekawych wydarzeń. U pracowni artystów Kwiatuchów (Kwiaciarnia Grafiki) młodzież z Summer Workhop Camp wzięła udział w warsztatach artystycznych z sitodruku poprowadzonych przez niesamowitą Esterę Mrówkę. Na torbach został wykonany projekt autorstwa Mateusza Kwiatka i Estery Mrówki (po konsultacjach z Andrzejem Grzymała-Kazłowskim), który przedstawia smoki zdobiące wozy romskie, używane przez wędrowne grupy romskie. Pomysłowe warsztaty cieszyły się dużym uznaniem twórców/czyń i zarazem właścicieli/ek nowych toreb.

Przedostatni dzień był przestrzenią do refleksji nad sytuacją młodych osób pochodzenia romskiego z krajów grupy wyszehradzkiej. Debatę w Centrum Wielokulturowym w Warszawie poprowadziła Agnieszka Caban, która zadawała pytania dotyczące społeczności romskiej w ich krajach: co je łączy, różni, jaka jest postawa władzy wobec Romów w danym państwie, jakie są cele, marzenia plany na przyszłość naszych uczestniczek i uczestników. Wieczorem z kolei przyszedł czas na podsumowania obozu i wszystkie grupy wzięły udział w ewaluacji obozowych wydarzeń, które pomogą organizatorom z organizacji partnerskich przygotować jeszcze lepsze działania w kolejnych latach.

Wieczór warsztatów muzycznych przeprowadzonych przez Agatę Siemaszko, uznaną artystkę i piosenkarkę, której twórczość od lat związana jest z folklorem muzycznym krajów wyszehradzkich jeszcze bardziej wzmocnił pasje do poznawania kultur swoich krajów i grup mniejszościowych i sprawił, że oczekiwanie na trzecią edycję festiwalu są coraz większe!

Agnieszka Caban





Więcej o Grantodawcy

Fundacja Dom Kultury

Vzájemné soužití

ETP Slovensko

Amrita OBK


Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki jest organizacją donatorów powołaną w 2000 roku przez rządy państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Żeby dowiedzieć się więcej o tej wspierającej Instytucji, obejrzyjcie krótki materiał wideo.

Summer Workshop Camp jest realizowany dzięki grantowi ze środków International Visegrad Fund.


The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.


Summer Workshop Camp – Oświęcim