Malowany podjazd


Grafika, Katarzyna Witt

Malowany podjazd na placu Hallera

Mural jest ulubioną formą wspólnej wypowiedzi warszawiaków. Zaproszone grupy, przypadkowi przechodnie chętnie próbują swoich sił, czasami wręcz przyłączają się do malowania entuzjastycznie. Otwarta formuła murala daje swobodę, pozwala wszystkim na włączenie się bez tremy we wspólne działania, w każdym momencie i nie bazuje na posiadanych umiejętnościach. W tym roku zorganizowaliśmy trzecią edycję tworzenia integracyjnego murala opowiadającego o różnorodności mieszkańców Warszawy. Tym razem zaprojektowaliśmy malowidło i wymalowaliśmy je wspólnymi siłami na podjeździe dla osób korzystających z wózków, który znajduje się na pl. Hallera przy Centrum Wielokulturowym. 

Najpierw poprowadziliśmy warsztaty projektowania malowidła. Wzięły w nich udział warszawskie dzieci, w tym cudzoziemskie i z mniejszości etnicznych. Dzieci tworzyły projekty malowidła. W jeden proejkt scaliła je później artystka i edukatorka Katarzyna Witt. Następnie zorganizowaliśmy wydarzenie, podczas którego warszawiacy namalowali mural według powstałego projektu. Projekt był tylko koncepcją, bardziej formą do twórczego wypełnienia przez uczestników, niż skończonym artefaktem. Do malowania podjazdu zaprosiliśmy zorganizowane grupy uczestników z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej, a także przypadkowych przechodniów, warszawiaków i turystów. Zajęcia poprowadziły artystka Katarzyna Witt i animatorka kultury Małgorzata Brus.

Efekt – unikatowe malowidło – możecie podziwiać na placu Hallera przy Centrum Wielokulturowym.11 czerwca 2022 r. został pomalowany podjazd przed Centrum Wielokulturowym w Warszawie.


Warsztaty projekowania podjazdu.Parner projektu Malowany podjazd