Simona Reichlová, Vzájemné soužití o.p.s.

Niezapomniane doświadczenie dla romskiej młodzieży i dorosłych z Czech

 

Kiedy my (organizacja pozarządowa Vzájemné soužití o.p.s. z czeskiej Ostrawy) dowiedzieliśmy się o możliwości dołączenia do projektu i budowania nowych partnerstw ze wspaniałymi ludźmi z Polski i Słowacji, nie wahaliśmy się ani chwili. Udział w projekcie umożliwił nam przekazanie młodzieży romskiej z Ostrawy nowych doświadczeń i wiedzy. Wydarzenie wzbogaciło wszystkich uczestników, zarówno młodzież, jak i dorosłych (przedstawicieli Vzájemné soužití o.p.s.). W wydarzeniu wzięła udział młodzież (głównie uczniowie szkół średnich), którzy mają potencjał do rozwoju osobistego, mogą kiedyś stać się szanowanymi romskimi liderami.

Nie ma wzmianki o historii Romów na lekcjach historii w szkołach w Republice Czeskiej. Istnieją pewne instytucje kulturalne i organizacje, w których można uzyskać informacje, ale ogólnie rzecz biorąc, ludzie, w tym wiele romskich dzieci i młodzieży, niewiele wiedzą o historii Romów. II wojna światowa i wszystkie okropności związane z wojną mogą wydawać się młodym ludziom zamierzchłą przeszłością, ale czasami historia może się powtórzyć, jeśli ludzkość nie jest w stanie uczyć się na błędach.

Przykładem jest napięcie, które obecnie istnieje między częścią społeczności romskiej a osobami z Ukrainy w Czechach. Powodów jest dużo, a niebezpieczne jest to, że ludzie, którzy sami mogą być w trudnej sytuacji, ślepo podążają za fałszywymi wiadomościami, dzielą się nimi i nie analizują ich krytycznie, co może skutkować np. wspólną nienawiścią i frustracją. Hitler też kiedyś potrafił manipulować i oszukiwać tłumy. Dlatego my uważamy, że bardzo ważne jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, danie zwłaszcza młodemu pokoleniu szansy na poszerzenie horyzontów, nauczenie się krytycznego myślenia i rozważenia konsekwencji takich działań. Również według wielu szanowanych osobistości romskich w Republice Czeskiej kluczowe znaczenie dla tej społeczności ma posiadanie silnych romskich liderów, czego nie można osiągnąć bez ich własnego wzmocnienia, edukacji i świadomości.

Jesteśmy przekonani, że projekty takie jak Summer Workshop Camp są wyjątkowe pod względem możliwości zbliżenia ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej, co rzadko jest możliwe do realizacji w opariu o źródła krajowe. Uczestnicy nie tylko zdobyli wiele informacji, ale także mogli poznać nowych ludzi, usłyszeć o sytuacji Romów w innych krajach, z jakimi problemami się borykają, ale także zobaczyć, jakie wyzwania można wspólnie zrealizować. Uczestnicy mogli usłyszeć o wielu ciekawych pomysłach, projektach, które mogą mieć zastosowanie również w naszym kraju. Wydarzenie wzbogaciło nie tylko młodzież, ale także pracowników Vzájemné soužití, którzy na co dzień pracują z romskimi dziećmi w Ostrawie. Podczas obozu poznali nowe i dla nich inspirujące sposoby i metody pracy z Romami. Ludzie mieli okazję dowiedzieć się czegoś o sobie podczas serii interesujących integracyjnych zajęć. Choć mówili różnymi językami, wszyscy mieli wspólny sposób wyrażania siebie, swoich emocji, kłopotów czy marzeń, poprzez muzykę czy śpiew. Wierzymy, że nigdy nie zapomną tego tygodnia i przyniesie im on nowe perspektywy lub marzenia w ich życiu.

My, jako organizacja pozarządowa, również cenimy i doceniamy nowo nawiązaną współpracę i tworzenie sieci uczestniczących organizacji. Podczas obozu pojawiło się wiele wspaniałych pomysłów i planów na przyszłą współpracę (np. działania artystyczne itp.) i wierzymy, że będziemy w stanie wzmocnić i rozszerzyć naszą współpracę przy planowaniu nowych, innowacyjnych projektów, które będą korzystne dla nas wszystkich.

Dziękujemy Funduszowi Wyszehradzkiemu za wsparcie tego wyjątkowego projektu i Fundacji Dom Kultury za zaproszenie do projektu i czekamy na nowe wyzwania i współpracę.

Simona Reichlová, Vzájemné soužití o.p.s.