Dávid Korčkovský

Summer Workshop Camp, raport ETP Slovakia

Nasza organizacja ETP Slovakia była częścią Letniego Obozu Warsztatowego, który odbył się w dniach 29 lipca – 4 sierpnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Letni Obóz Warsztatowy został zorganizowany przez Fundację Dom Kultury we współpracy z następującymi organizacjami: Vzájemné soužití ops z Czech, współpracowaliśmy także ze Romskim Stowarzyszeniem Oświatowym Harangos z Krakowa. Podstawową ideą projektu było spotkanie i poznanie się młodzieży i dzialaczy z krajów należących do Krajów Wyszehradzkich, wspólne wspominanie romskiego Holokaustu i życia Romów w każdym z uczestniczących krajów.

Pierwsze dni zostały zaplanowane w duchu wzajemnego poznawania się poszczególnych organizacji z krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej. Każda organizacja poprowadziła część programu i przedstawiła, czym zajmuje się w danym regionie, jakie działania organizuje dla dzieci i młodzieży oraz jak współpracuje ze społecznością romską. Następnie każdy kraj przeprowadził warsztaty umiejętności społecznych dla młodych ludzi.

W ramach programu zaplanowaliśmy wizytę w Muzeum Holokaustu Auschwitz-Birkenau i wzięliśmy udział w wydarzeniu upamiętniającym 79. rocznicę zagłady Romów i Sinti 2 sierpnia. Przed wizytą w muzeum odbyliśmy warsztaty, które przygotowały nas do wizyty. Prześledziliśmy wydarzenia historyczne, które miały miejsce, konteskt, w którym ludzie trafili do obozu koncentracyjnego, w szczególności skupiliśmy się na wydarzeniach historycznych związanych z ludnością romską, która trafiła do obozów koncentracyjnych. Musieliśmy odpowiednio przekazać młodym ludziom wiedzę o przeszłości, która dotknęła poprzednie pokolenia Romów. Uczestnicząc w obchodach 79. rocznicy zagłady Romów i Sinti, młodzi ludzie po raz pierwszy w życiu doświadczyli takiej okazji do upamiętnienia, przeżyli to bardzo emocjonalnie. Jak sami przyznali, nie mieli pojęcia, że Romowie również zostali zamordowani w Auschwitz-Birkenau. Bardzo interesujący był udział w dyskusji z osobą, która przeżyła Holokaust, młodzi ludzie odebrali to bardzo emocjonalnie.

Program Letniego Obozu Warsztatowego został przygotowany z myślą o poznaniu wydarzeń historycznych, które miały miejsce w narodzie romskim, ale jednocześnie został przygotowany tak, aby poznać obecną historię i życie Romów w poszczególnych krajach. Oczywiście, nie zabrakło działań mających na celu nawiązanie nowych przyjaźni wśród uczestników Letniego Obozu Warsztatowego. Słowacka delegacja była bardzo zainteresowana wykładem Agnieszki Caban, która przedstawiła historyczną i obecną sytuację Romów w Polsce. Młodzi ludzie ze Słowacji byli zaskoczeni, jak wielu Romów mieszka w tym kraju. Dowiedzieli się, że jest to stosunkowo mniejsza liczba niż w naszym kraju, tylko około 40 000, podczas gdy na Słowacji jest to około 450 000 osób. Bardzo interesujące było również to, że Romowie w Polsce nie mieszkają w osadach i nie cierpią z powodu takiego wykluczenia społecznego jak Romowie na Słowacji. Na Słowacji są bowiem miejsca, gdzie Romowie nie mają nawet dostępu do wody pitnej.

Jeden dzień warsztatów spędziliśmy w Krakowie, gdzie mieliśmy zaplanowaną wycieczkę po mieście prowadzoną przez przewodników w języku ojczystym. Wzięliśmy również udział w warsztatach malarskich prowadzonych przez artystę Marcina Janusza, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Empatii. Każdy uczestnik miał do namalowania jeden obraz zgodnie z instrukcją. Nikt nie wiedział, jaki obraz powstanie, co było interesujące. Pod koniec warsztatów, gdy każdy skończył swoją część, zgodnie z instrukcjami artysty prowadzącego warsztaty, młodzież ułożyła swój kawałek układanki, a powstałym obrazem był smok. Młodzież ze Słowacji była uważna podczas zwiedzania Krakowa, gdzie przewodnik opowiadał nam legendę o smoku, pytali mnie czy namalowaliśmy właśnie tego smoka…

Między młodymi uczestnikami z krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej zawiązały się serdeczne przyjaźnie. Po powrocie do domu widzimy, że młodzi ludzie z Polski i Słowacji nadal są w kontakcie w social mediach. Powstała między nimi więź, która mamy nadzieję będzie trwała przez długi czas. Z niecierpliwością czekają na inne wspólne projekty i wydarzenia, które będziemy organizować wspólnie w przyszłości.

Dávid Korčkovský

Dávid Korčkovský studiował studia magisterskie z zakresu pracy socjalnej na Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku. Podczas studiów był już wychowawcą i mentorem pracującym z młodzieżą romską. Pracuje dla organizacji non-profit ETP Slovakia jako kierownik Centrum Społeczności w Podsadku, Stará Ľubovňa, Słowacja. Jest współzałożycielem internetowego projektu mentorskiego Schopné deti (Zdolne dzieci).