Sawore

Grafika: Krzysztof Gil

Fot. Małgorzata Brus


SAWORE/Wszyscy

SAWORE/Wszyscy nasz piknik twórczy, podczas którego warszawiacy mogli opowiedzieć o swojej tożsamości a Miasto pokazać swą różnorodność, zorganizowaliśmy 9 września 2023 r.

Piknik udał się tak, że lepiej nie można sobie wymarzyć. Była wspaniała letnia pogoda, piękne miejsce (@Pawilon Edukacyjny Kamień), warsztaty prowadzili utalentowani artyści: Krzysztof Gil, Józek Gałązka, Joanna Świerczyńska, Robert Kwaśniewski i był przede wszystkim pomysł: stół.

Stół stał się kluczem do działań artystycznych nawiązujących do romskich, kowalskich tradycji. Był symbolicznym miejscem wspólnotowego działania, na którym uczestnicy zamieszczali swoje prace w formie kwadratów wykonane za pomocą techniki repusowania na miedzianych blaszkach.

Wszyscy razem stworzyliśmy niecodzienną instalację, w której skupione zostały przemyślenia, uczucia uczestników, opowieść o ich tożsamości, a przez to o różnorodności mieszkańców Warszawy. Ta wspólna wypowiedź zamknięta została w obszarze stołu. Głównym narzędziem było kowadło, ale i nie zabrakło młotków, cęgów, punktaków. Niezależnie od wieku uczestnicy tworzyli swoje wypowiedzi artystyczne

w miedzi. W tle paliło się ognisko, co tworzyło niezwykły nastrój do wspólnej pracy.

Po warsztatach zdobienia blaszek i stołu były występy muzyczne artystów romskich Jana Wiśniewskiego (gitara), Grażyny Markowskiej (taniec) i Delfiny Wiśniewskiej (śpiew i taniec). Jan Wiśniewski zachęcił uczestników do wspólnego tańca i śpiewu. Obecna wśród publiczności Julia Rańda zaśpiewała romską pieśń wspólnie z Janem Wiśniewskim. Na zakończenie był występ Natana Kryszka, który zagrał na saksofonie muzykę nawiązującą do motywów przyrody, drogi, głosów zwierząt, ptaków.

Całość zbudowała wydarzenie, które długo będziemy WSZYSCY wspominać.

Dziękujemy Pawłowi Althamerowi za inspirację, wspieranie i opiekę.


Sawore, czyli wszyscy (piknik twórczy)

9 września 2023 r. WSZYSCY spotkamy się pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień przy Wybrzeżu Puckim 1 na pikniku twórczym.

Twórczo: wspólnie z zaproszonymi do projektu artystami będziemy tworzyć przestrzenną instalację z metalu i materiałów roślinnych.

Pod twórczym przewodnictwem artystów wizualnych, m.in. Pawła Althamera, Krzysztofa Gila, Józka Gałązki, Joasi Świerczyńskiej, Roberta Kwaśniewskiego, będziemy tworzyć rzeźbę nawiązującą do rzemieślniczej tradycji Romów, wykorzystując do tego metaloplastykę.

Popołudniem zapraszamy na koncert gitarowy Jana Wiśniewskiego i pokaz tańca Grażyny Markowskiej,

następnie na jam session prowadzone przez muzyków Jana Wiśniewskiego (gitara) i Natana Kryszka (saksofon) oraz chętnych gości (przynieście instrumenty!).

Piknik: przynieście koce, napoje i jedzenie, wokół Kamienia nie ma punktów gastronomicznych.

Pogoda: każda jest dobra, w razie deszczu schowamy się do środka pawilonu.

Zapraszamy WSZYSTKICH.

9 września 2023 r.

Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1

Program

11.00 start działań twórczych

16.00 koncert gitarowy i pokaz tańca

17.00 jam session.

„Sawore” zostało sfinansowane ze środków M.St. Warszawy.