Kłodzka Roma 2021

 
 

Festiwal Kultury Romów “Kłodzka Roma 2021”.

24 lipca 2021 roku odbyła się I edycja Festiwalu Kultury Romskiej „Kłodzka Roma”.

Była to prawdziwa gratka dla miłośników kultury romskiej, tej tradycyjnej i współczesnej reprezentowanej przez twórców romskich z powiatu kłodzkiego i całej Polski.

Wydarzenie było okazją do głębokiego wejścia w kulturę romską, poznania jej historii i twórców i autentycznego spotkania ludzi zainteresowanych kulturą tej mniejszości etnicznej.

W warsztatach malarskich, kulinarnych, muzycznych, performansach, koncercie, biesiadzie przy ognisku wzięło udział przeszło 100 gości. Zajęcia prowadzili m.in. artyści Perła Krystyna i Michał Markowscy, Krzysztof Gil, Róża Łakatosz oraz współpracownicy naszej Fundacji Dom Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, filmu oraz wystaw prac malarskich powstałych podczas pleneru prowadzonego przez Krzysztofa Gila.

I edycja „Kłodzkiej Romy” odbyła się w urokliwym Art Dworku w Brzozowiu, dzielnicy Kudowy-Zdroju.

Festiwal został objęty patronatami Burmistrz Miasta Kudowy-Zdroju, Kudowskiego Centrum Kultury i Sportu, Gazetę Kłodzką.


Kłodzka Roma – dziedzictwo i przyszłość, Romowie na Dolnym Śląsku

Romowie jako najbardziej liczna mniejszość etniczna w naszym kraju związana jest historią i kulturą z wieloma regionami Polski. Według danych z ostatniego i jeszcze aktualnego Spisu Powszechnego z 2011 roku w województwach: małopolskim, śląskim
i dolnośląskim zamieszkuje największa liczba Romów w porównaniu do innych województw w naszym kraju.[1] Z lokalnego punktu widzenia, gdybym była mieszkanką tych województw, to chciałabym się dowiedzieć więcej na temat tak licznej grupy mieszkańców. Czy w rzeczywistości byłoby to łatwe? Czy lokalne historie opowiadane z punktu widzenia osób z mniejszości narodowych i etnicznych są ogólnodostępne? Więcej

Relacja filmowa z Festiwalu w ujęciu Delfina ŁakatoszaProgram Festiwalu