Jestem w MOW-ie, uświadom to sobie


Grafika: Karolina Paź

Wiem, że każdego boli, ale to nie moja wina

Bolało coś nawet jakiegoś Tuwima

W moim życiu jednak to ja jestem król

Więc opowiem wam, co mnie boli i czym jest mój ból

Seba

Jestem w MOW-ie, uświadom to sobie” to projekt niezwykły: warsztaty kompetencji językowych prowadzone dla chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie, zakończone rapowym koncertem.

Cykl zajęć z języka polskiego prowadziliśmy od kwietnia 2022 r. W ich efekcie powstało zarapowane przedstawienie – koncert. O czym? O życiu chłopców mieszkających w MOW-ie. Ich historiach, bolączkach, pragnieniach. Brzmi banalnie? To bardzo głęboka opowieść, pełna bólu i nadziei, która została ujęta w rymy i została przedstawiona szerokiej widowni na deskach teatru Klub Komediowy w Warszawie, trochę zadeklamowana, trochę zaimprowizowana.

Polonistka, poetka Ewa Frączek-Biłat prowadziła zajęcia z języka polskiego, podczas których młodzież poznawała twórczość klasyków, a także środki literackie, które uczyła się wykorzystywać w pisaniu własnych tekstów.

Raper, dziennikarz radiowy Mateusz Fuczyło prowadził warsztaty tworzenia rymów i rapowania.

Aktorka, trenerka, improwizatorka Kinga Kosik Burzyńska wyreżyserowała koncert, który był finałem całego projektu.

Na ostatnim etapie pracy do chłopców z Barskiej dołączyły dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Strażackiej tzw. Strażackiej. Dziewczyny przedstawiły własne teksty, które napisały rok wcześniej w ramach projektu „12 opowieści o JA”.

Podkłady muzyczne do utworów młodych raperów przygotowali – i bezpłatnie przekazali do użycia:

– Mateusz Zarzecki (utwór Kuby oraz Jasina)

– LIMBØ (utwór Dimy oraz Turka)

– Kubalkroton (utwór Kamila).

Powstało wiele wspaniałych tekstów, w których młodzież opowiada o sobie. Wiele prób za nami, a koncert, który się odbył 22 października 2022 r. w Klubie Komediowym w Warszawie to ukoronowanie ciężkiej pracy wszystkich osób biorących udział w przedsięwzięciu: artystek, artystów, realizatorek, wychowanków i wychowanek ośrodków i ich wychowawczyń.

Swoje teksty zaprezentowali:

Kuba, Wiki, Sabina, Turek, Mateusz/Jasin, Kamil, Paula, Dima, Kasia, Dorota, Jasmina. 

Koncert „Jestem w MOW-ie, uświadom to sobie, koncert” został zarejestrowany przez Roberta Olszańskiego.

Projekt zrealizowaliśmy my, Fundacja Dom Kultury we współpracy z Klubem Komediowym, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Księży Orionistów, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym nr 2.To było niezwykłe wydarzenie poprzedzone niezwykłymi przygotowaniami.


2022 r.

“Jestem w MOW-ie, uświadom to sobie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022”.


PartnerzyFot. Małgorzata Brus