Wywiady – Summer Workshops Camp

Główne pytanie wywiadów brzmi: Dlaczego uważasz, że takie obozy edukacyjne i spotkania są ważne? (dla młodzieży romskiej)


ETP SLOVENSKO

Antoine De Hertogh

Tłumaczenie: Jestem Antoine De Hertogh. Pracuję jako pracownik socjalny w Lunik IX. Uczestniczyłem w letnim obozie warsztatowym w Polsce w Oświęcimiu z chłopcami z tej społeczności. Myślę, że ten projekt był bardzo interesujący dla nas, ale przede wszystkim dla dzieci, które mogły się poznać, nawiązać kontakty z ludźmi z innych krajów i rozwijać się. Wierzę też, że wiele wynieśli z warsztatów, które tam przeprowadziliśmy. Warsztaty pomogły im lepiej się poznać, a także lepiej poznać samych siebie.


Dávid Korčkovský

Tłumaczenie: Myślę, że to bardzo korzystne, że młodzi ludzie spotykają się na takich warsztatach. Ważne jest, aby były to międzynarodowe spotkania młodych ludzi z różnych krajów, ponieważ daje to nowe perspektywy. Kiedy rozmawiałem z naszą grupą, powiedzieli, że było to dla nich inspiracją pod wieloma względami, ponieważ dowiedzieli się, jak żyją Romowie z innych krajów, jak pracują i jakie są ich tradycje. Nasi młodzi ludzie już odkryli, że Romowie w Polsce żyją inaczej niż na Słowacji. Wracają do domu zainspirowani i dążą do uzyskania lepszego standardu życia, jaki widzieli tutaj w Polsce. Na Słowacji mieszkania dla niektórych Romów nie są tej samej jakości co w Polsce.


POLSKA/Fundacja Dom Kultury

Agnieszka Caban

Tłumaczenie: Dzień dobry. Nazywam się Agnieszka Caban i jestem trenerką i edukatorką podczas tegorocznego Summer Workshop Camp w Oświęcimiu. Uważam, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne i bardzo ważne. Przede wszystkim ze względu na to, że podczas tegorocznego obozu wzięło udział około 20 uczestników i uczestniczek z różnych krajów. Jest to młodzież romska z Polski, z Czech i ze Słowacji. Oprócz tego, że mieliśmy bardzo dużo różnych warsztatów edukacyjnych, przede wszystkim taką bardzo ważną inicjatywą tego obozu jest wzajemna integracja. Ponieważ młodzież romska miała taką, myślę, niepowtarzalną możliwość, aby spotkać się i poznać nawzajem swoich kolegów i koleżanki z różnych krajów. I sądzę, że ta inicjatywa również będzie przyświecać przyszłorocznej edycji Summer Workshop Camp.


Vzájemné soužití

Zuzana Janeczková

.

Tłumaczenie: Nazywam się Zuzana Janeczková i jestem pracowniczką socjalną w Vzájemné soužití. Myślę, że ten projekt jest bardzo ważny dla młodych ludzi, ponieważ powinni oni spotykać się z innymi dziećmi z innych krajów. Szczególnie ważne jest dla nich poznanie swojej historii


Simona Reichlová

Tłumaczenie: Uważam, że jest to dla nich bardzo ważne, ponieważ nie mają oni (młodzież romska z Czech) takich samych szans jak ich rówieśnicy. I myślę, że przyniesie im to wiele przydatnych rzeczy w ich życiu.


SPOZA ORGANIZACJI – Uniwersytet Ostrawski

Zuzana Stanková

Tłumaczenie: Nazywam się Zuzana Stanková, pracuję na Wydziale Studiów Społecznych Uniwersytetu Ostrawskiego jako pracownik naukowy. Wykładam pracę społeczną i jestem również pracownikiem socjalnym w społecznie wykluczonych regionach. Myślę, że te inicjatywy lub takie obozy dla młodych ludzi są naprawdę ważne dla ich kontaktów i poznania nowych…, oczywiście nie tylko ludzi i miejsc, ale myślę, że bardzo ważne jest poznanie nowych kontekstów i wiedzy z innych społeczności lub młodych grup. Może to poprawić ich postrzeganie kontekstu naszego życia.