
Od czerwca 2024 roku realizujemy projekt “Jak skutecznie pracować z młodymi ludźmi w nietypowy sposób: budowanie współpracy w pozaformalnej edukacji młodzieży”, który skupia się na wymianie doświadczeń i tworzeniu nowych metod edukacyjnych pomiędzy organizacjami pozarządowymi z Polski i Słowacji. Dzięki współpracy z ETP Slovensko oraz zaproszonym ekspertom, udało nam się wypracować innowacyjne podejście do edukacji młodzieży poprzez kulturę, sztukę i działania społeczne.
Spotkanie stacjonarne w Warszawie – intensywna wymiana wiedzy i doświadcze
Po miesiącach spotkań online, w lutym 2025 roku odbyło się stacjonarne szkolenie w Warszawie, które zgromadziło edukatorów i edukatorki z obu krajów oraz zaproszonych specjalistów. Program obejmował m.in.:
Warsztaty streetworkingu z Karolem Kołbykiem – edukator i streetworker z Pracowni Edukacji (https://www.facebook.com/PracowniaEdukacji) podzielił się swoimi metodami pracy z młodzieżą wykluczoną społecznie.
Fot. Justyna Domasłowska-Szulc
Wykład Kumara Vishwanathana – czeski działacz społeczny, założyciel i dyrektor stowarzyszenia Vzajemne Soużiti opowiedział o swoich doświadczeniach w pracy z młodymi ludźmi zagrożonymi wykluczeniem.
Fot. Justyna Domasłowska-Szulc
Warsztaty kaligrafii w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Falenicy – praktyczne zajęcia z wykorzystaniem sztuki jako narzędzia edukacyjnego poprowadziła edukatorka z Fundacji Dom Kultury Małgorzata Brus .
Wizyta studyjna w Fundacji Itaka – dyskusję i prelekcję o wsparciu młodzieży w kryzysach psychicznych poprowadziła szefowa Itaki Anna Jurkiewicz.
Zajęcia w Teatrze Studio – prelekcję o działaniach z młodzieżą tej instytucji i budowaniu społeczności wokół instytucji kultury poprowadziła kierownik Działu Edukacji Teatru Studio , Damian Kalita.
Fot. Justyna Domasłowska-Szulc
Zajęcia w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki – poznanie metod pracy włączającej przez sztukę poprowadziła szefowa Działu Edukacji Zachęty dra Monika Weychert.
Fot. Justyna Domasłowska-Szulc
Rezultaty projektu
- Średnia ocena organizacji i wartości merytorycznej programu: 9,5/10
- 100% uczestników uznało zdobyte umiejętności za przydatne w pracy z młodzieżą
- Najbardziej docenione elementy programu: warsztaty streetworkingu, kaligrafii, spotkania z praktykami i wymiana doświadczeń uczestników i uczestniczek z Polski i Słowacji.
- Propozycje na przyszłość: więcej integracji w grupie, tematy związane z cyfrową edukacją i cyberbezpieczeństwem, rozszerzenie współpracy o kolejne instytucje kultury – CZYLI DZIAŁAMY DALEJ!
Projekt “Jak skutecznie pracować z młodymi ludźmi w nietypowy sposób” przyniósł wiele inspirujących rezultatów. Uczestnicy wypracowali nowe metody pracy z młodzieżą, wykorzystujące sztukę, kulturę i edukację pozaformalną jako narzędzia włączenia społecznego. Dzięki współpracy edukatorów z Polski, Słowacji i Czech możliwa była wymiana doświadczeń i poznanie różnych podejść do wspierania młodych ludzi.
Praktyczne warsztaty, takie jak kaligrafia, streetworking czy działania w instytucjach kultury, pokazały, jak w kreatywny sposób budować relacje i rozwijać umiejętności młodzieży. Spotkania i wizyty studyjne zaowocowały nowymi kontaktami i partnerstwami, które będą kontynuowane po zakończeniu projektu. Najważniejsze jednak, że uczestnicy wracają z inspiracją do dalszej pracy, gotowi wdrażać zdobytą wiedzę i rozwijać nowe programy edukacyjne.
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Erasmus+ (KA153-YOU). Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i mamy nadzieję, że wspólnie wypracowane metody będą inspiracją dla kolejnych inicjatyw!
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji lub Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska ani podmioty udzielające dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.







