ETP Slovensko – Summer Workshop Camp: Warszawa 2024

 

Naszą misją jest edukacja i rozwój ludzi, organizacji i społeczności w kierunku społeczeństwa obywatelskiego i zrównoważonego rozwoju. Towarzyszymy od kołyski do kariery, łączymy społeczności i łączymy społeczności i edukujemy w zakresie zrozumienia ubóstwa pokoleniowego, razem tworzymy kompleksowe rozwiązania, które pomagają osobom i rodzinom na drodze od ubóstwa do samowystarczalności.

ETP Slovakia (ETP), pozarządowa organizacja non-profit, działa głównie w zmarginalizowanych społecznościach romskich, gdzie oferuje kompleksowe usługi społeczne i edukacyjne w bezpiecznych pomieszczeniach centrów społeczności ETP dla Romów, którzy urodzili się w pokoleniowym ubóstwie. Obecnie pracujemy w świetlicach środowiskowych w 2 miejscowościach i wdrażamy inne projekty w 30 kolejnych gminach.

ETP Słowacja była drugi raz uczestnikiem Letniego Obozu Warsztatowego, który odbył się w dniach 3 – 8 sierpnia w Warszawie. Letni obóz warsztatowy został zorganizowany przez Fundację Dom Kultury we współpracy z organizacjami: ETP Slovensko, Vzájemné soužití ops z Czech i Amrita OBK z Węgier.

Druga edycja letniego obozu warsztatowego była głównie poświęcona rozwijaniu umiejętności społecznych młodzieży romskiej, a jednocześnie koncentrowała się na współpracy między organizacjami pozarządowymi z krajów krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Pierwsze dni zostały zaprojektowane w duchu wzajemnego poznawania się młodzieży i poszczególnych organizacji partnerskich. Każda organizacja prowadziła część programu i prezentowała, czym zajmuje się w danym regionie, jakie działania organizowała dla dzieci i młodzieży oraz w jaki sposób współpracowała ze społecznością romską.

Następnie uczestnicy z każdego kraju przeprowadzili warsztaty umiejętności społecznych lub gry. W ramach programu mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem w naszym ojczystym języku. Aby nie tylko się uczyć, pewnego popołudnia ponownie bawiliśmy się podczas gier sportowych. Według młodzieży wieczory były niesamowicie zabawne, ponieważ nasi partnerzy przygotowali bardzo dobre zajęcia i rozrywkę. W ramach programu odwiedziliśmy również Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy okazję poznać z bliska sztuczną inteligencję i oczywiście wiele innych rzeczy. Jedno popołudnie poświęciliśmy na pracę twórczą, wzięliśmy również udział w warsztatach, podczas których tworzyliśmy grafiki romskie na płóciennych torbach. Piątego dnia odbyła się debata z Agnieszką Caban. Celem debaty było poznanie opinii młodzieży na takie tematy jak:

– co Twoim zdaniem jest ważne dla młodzieży romskiej w Twoich krajach (rodzina, kariera, życie w harmonii ze społeczeństwem jako całością, bezpieczeństwo)?

– jaka jest według ciebie współczesna tożsamość Romów? Czy Romowie czują się częścią Europy? – czy inni Europejczycy traktują ich odpowiednio?

– jakie elementy romskiej tradycji uważasz za najcenniejsze, z których nie-Romowie mogą skorzystać?

– jakie cele ma romska młodzież?

– czy uważasz, że politycy w twoim kraju odpowiednio rozwiązują problemy mniejszości romskiej?

– jakie są największe bariery napotykane przez młodzież romską w twoich krajach?

– z jakich możliwości może skorzystać mniejszość romska, kto według Ciebie jej pomaga?

– czy wizerunek mniejszości romskiej w Europie zmienił się w ostatnich latach?

– jakie widzisz podobieństwa między młodzieżą romską z innych krajów V4 a młodzieżą romską w twoim kraju?

– jakie masz marzenia i plany na przyszłość?

Z debaty wynikało, że młodzież z każdego kraju Grupy Wyszehradzkiej jest zainteresowana sytuacją Romów w Europie. Niektórzy nawet widzą swoją aktywność zawodową w w pracy ze społecznością romską w swoich krajach. Czy to jako nauczyciele, policjanci, pracownicy socjalni pracownicy socjalni, a nawet politycy. Między młodymi uczestnikami z krajów wyszehradzkich zawiązały się miłe przyjaźnie. Dla młodzieży ze Słowacji satysfakcjonujące było to, że mogli ponownie się spotkać i poznać nowych ludzi. Po powrocie do domu widzimy, że młodzi ludzie z Polski, Czech i Słowacji nadal są w kontakcie.

Z niecierpliwością czekają na inne wspólne projekty i wydarzenia, które będziemy organizować w przyszłości wspólnie z naszą organizacją partnerską Fundacją Dom Kultury. Razem tą organizacją, dzieki znajomości z poprzedniej edycji SWC, uruchomiliśmy dwa mniejsze projekty w ramach programu Erasmus+.

W ETP Slovakia wierzymy, że że letni obóz warsztatowy będzie tradycją jeszcze przez kilka lat, ponieważ wzbogaca nie tylko naszą młodzież, ale także nas jako organizację.

Dávid Korčkovský

* * *

Dávid Korčkovský studiował pracę socjalną na Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku. Już podczas studiów był wychowawcą i mentorem w pracy z młodzieżą romską. Pracuje dla organizacji non-profit non-profit ETP Słowacja jako profesjonalny kierownik Centrum Społeczności w

Podsadek w Starej Lubovnej i zastępca dyrektora ETP Slovakia. Jest współzałożycielem projektu mentoringu online Schopné deti.