10 lat „W Kratkę”. Wystawa jubileuszowa

 

Fundacja Dom Kultury przygotowuje wystawę podsumowującą dziesięć lat magazynu „W Kratkę”, tworzonego od 2013 roku przez kobiety osadzone w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie we współpracy z artystkami i artystami sztuk wizualnych.

Pod koniec 2026 roku Fundacja Dom Kultury zaprezentuje wystawę podsumowującą dziesięć lat istnienia magazynu „W Kratkę” – wyjątkowego projektu powstającego od 2013 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie.

„W Kratkę” to jedno z najciekawszych przedsięwzięć łączących sztukę współczesną, edukację kulturalną i działania społeczne realizowane w polskich więzieniach. Magazyn tworzony jest przez kobiety odbywające karę pozbawienia wolności we współpracy z artystkami i artystami sztuk wizualnych, projektantami, edukatorami oraz redaktorami. Każdy numer stanowi spotkanie dwóch światów – doświadczeń osób osadzonych oraz języka współczesnej kultury i sztuki.

W 2026 roku ukaże się jubileuszowy, dziesiąty numer magazynu. Z tej okazji przygotowujemy wystawę prezentującą dorobek projektu oraz historię współpracy, która przez ponad dekadę połączyła osoby osadzone z uznanymi twórcami sztuki współczesnej i młodym pokoleniem artystów.

Co będzie można zobaczyć?

Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne prace artystyczne publikowane na łamach magazynu „W Kratkę”, w tym rysunki, grafiki, ilustracje, obiekty oraz projekty przygotowywane specjalnie do kolejnych numerów. Obok nich znajdą się wybrane materiały redakcyjne, fotografie oraz dokumentacja procesu powstawania magazynu.

Ekspozycja pokaże nie tylko gotowe dzieła, ale także proces współpracy pomiędzy osobami osadzonymi a artystami. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak powstawały kolejne numery pisma, jak rozwijały się relacje między uczestnikami projektu oraz jaką rolę odgrywała sztuka w budowaniu dialogu i sprawczości.

Artyści i artystki

W ciągu dziesięciu lat z magazynem współpracowali zarówno uznani twórcy polskiej sztuki współczesnej, jak i artyści młodego pokolenia. Na wystawie mogą zostać zaprezentowane prace m.in. Pawła Althamera, Artura Żmijewskiego, Daniela Rycharskiego, Małgorzaty Jabłońskiej, Piotra Szewczyka, Doroty Podlaskiej, Dariusza Vasiny, Beaty Sosnowskiej, Agnieszki Dybowskiej, Agnieszki Gójskiej, Magdy Byczewskiej, Anny Tyczyńskiej, Agnieszki Semaniszyn-Konat, Justyny Kabali, Darrena Kruka i Pawła Dunala.

Ważną częścią wystawy będą również realizacje studentek i studentów Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS, którzy od kilku lat współtworzą kolejne numery magazynu, przygotowując ilustracje i projekty graficzne.

Miejsce

Wystawa zostanie zaprezentowana w foyer Teatru Komuna Warszawa – jednej z najważniejszych niezależnych instytucji kultury w Polsce. Otwarta przestrzeń foyer sprawi, że ekspozycja będzie dostępna zarówno dla osób odwiedzających ją specjalnie, jak i dla publiczności przychodzącej na spektakle i wydarzenia organizowane przez Teatr.

Publikacja i działania towarzyszące

Integralną częścią projektu będzie publikacja zawierająca tekst kuratorski oraz wybór materiałów dokumentujących historię magazynu „W Kratkę” i działań realizowanych wokół niego od 2013 roku. Publikacja stanie się trwałym śladem projektu i narzędziem upowszechniania jego rezultatów.

Dlaczego to ważne?

„W Kratkę” nie jest wyłącznie magazynem. To wieloletni proces edukacji kulturalnej, budowania sprawczości, samorzecznictwa i obecności osób osadzonych w przestrzeni publicznej. Projekt pokazuje, że kultura może być narzędziem komunikacji, współpracy i włączania społecznego, a sztuka może tworzyć przestrzeń spotkania ludzi, którzy na co dzień żyją po różnych stronach murów.

Wystawa będzie okazją do spojrzenia na dziesięć lat tej niezwykłej współpracy oraz na sztukę powstającą tam, gdzie zwykle się jej nie szuka.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Sztuki wizualne”.