Multikulturowe warsztaty w Areszcie

Fot. Małgorzata Brus

„Multikulturowe warsztaty w Areszcie” to pierwszy oficjalny projekt Fundacji Dom Kultury zrealizowany dla kobiet z więzienia na Grochowie w 2012 roku.
Warsztaty poświęcone wielokulturowości obecnej w Polsce prowadzone były przez artystów, animatorów – przedstawicieli mniejszości kulturalnych, religijnych i etnicznych. Prowadziliśmy je jednocześnie na zamku i półotworku.
Skazane odbywające karę na zamku, oddziale zamkniętym, nie mogą brać udziału w zajęciach poza murami. Dla nich zorganizowaliśmy warsztaty z kultury żydowskiej, bułgarskiej, romskiej, senegalskiej, ukraińskiej w więzieniu. Powstały świetne prace plastyczne, zdjęcia. Graliśmy na bębnach djembe, tańczyliśmy cygańskie i czeczeńskie tańce, śpiewaliśmy pieśni ukraińskie.
Półotworek to oddział półotwarty. Ponieważ skazane z tego oddziału mogą wychodzić poza więzienie, dla nich zorganizowaliśmy zajęcia w różnych instytucjach kulturalno-gastronomicznych Warszawy. A na koniec projektu zaprosiliśmy je na wystawę prac z zamka, które uczestniczki projektu wykonały własnoręcznie we współpracy z artystami. Wystawę urządziliśmy w Kawiarni Hoża 51, dzięki życzliwości jej właścicieli.
Projekt „Multikulturowe warsztaty w Areszcie” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.