Lato szalonych naukowców

Wakacje i nauka – okazało się, że to działa! W lipcu i sierpniu w 2016 roku, w samym środku wakacji, zaprosiliśmy dzieci z naszej grupy romskiej z Dzielnicy Praga Południe w Warszawie do nauki fizyki i chemii poprzez fascynujące doświadczenia.
Projekt miał na celu pokazanie uczestnikom, że nauka i zdobywanie wiedzy może być atrakcyjna, mieć formę zabawy i przygody. Dzieci tworzyły wybuchające wulkany, pieniące się gejzery i chemiczną rafę koralową. Przez barwne eksperymenty zdobywały wiedzę na temat elektryczności, stanów skupienia, ciśnienia i próżni, prowadziły samodzielnie eksperymenty z cieczami i gazami, a zdobyta wiedza miała przełożenie na codzienne życie i to było świetnym utrwaleniem.

Zajęcia odbyły się w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2. Wzięły w nich udział dzieci romskie spędzające lato w mieście, pozostające pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej na Pradze Południe.

Warsztaty prowadziły animatorki z firmy Labolo. Potrafiły w nieszablonowy sposób zainteresować uczestników fizyką i chemią.
Wakacyjna porcja edukacji została przyjęta przez uczestników warsztatów z entuzjazmem. Jest szansa, że z przyjemnością odwołają się do tych przeżyć podczas lekcji w szkole, na przykład na fizyce. W sumie wszyscy żałowali, że takich zajęć nie ma w szkołach, bo przecież o wiele łatwiej byłoby zrozumieć, co to są kwasy, i zasady, a także jak powstaje prąd.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy.