Latający Klub Książki


Latający Klub Książki przedstawia: “Opowieść” tutorial twórczego czytania dla pracowników i pracowniczek bibliotek.

Latający Klub Książki przedstawia: “Bohater” tutorial twórczego czytania dla pracowników i pracowniczek bibliotek.

Latający Klub Książki przedstawia: “Ilustracja” tutorial twórczego czytania dla pracowników i pracowniczek bibliotek.


Performanse czytelnicze odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H.Sienkiewicza w Płońsku w październiku 2020 r. Wzięły w nim udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr  4 i pracowniczki płońskich bibliotek powiatowych. Projekt powstał we współpracy ze studiem Kolektor Katarzyny Witt. Realizacja filmu Leon Film.


Grafika Katarzyny Witt

Jak czytać książki? Jak opowiadać o nich dzieciom? Latający Klub Książki to cykl warsztatów dla bibliotekarek i bibliotekarzy.

Na jesieni 2020 r., między falami Covid-19, udało nam się zearalizować niezwykły projekt: Latający Klub Książki, czyli program wsparcia dla pracowniczek i pracowników bibliotek!

Performanse czytelnicze Katarzyny Witt odbyły się się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a wzięły w nich udział dzieci z miejscowych podstawówek oraz pracowniczki bibliotek w powiecie płońskim. Tegoroczna edycja LKK była pod szyldem animacji książki dziecięcej.

W centrum spotkań postawiliśmy pytania o to jak twórczo pracować z książką i jak używać potencjału ilustracji i języka do działań animacyjnych, a w konsekwencji przyczyniać się do rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych.

Podzieliliśmy się sprawdzonymi metodami, a nasz celem było zapewnienie dużej dawki inspiracji i ciekawych praktyk książkowania, zarówno dla małych czytelnikóœ, jak i bibliotekarzy, którzy będą mogli w oparciu o to opracowywać własne animacje.

Mamy nadzieję, że będą one zaczynem do kolejnych, twórczych działań w polskich bibliotekach!

Projekt składa się z warsztatów oraz filmów poświęconych perfromansom, które mogą być prowadzone wokół współczesnej książce obrazkowej dla dzieci. .  Prezentujemy w nich metody pracy z książką oparte na storytellingu i myśleniu wizualnym.

Latający Klub Książki to wspólne działanie Fundacji Dom Kultury i studia Kolektor zrealizowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Płońsku w jej 12 filiach na terenie powiatu płońskiego.

 

Latający Klub Książki to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.