Bareforytka Roma

Bareforytka Roma – warszawscy Romowie – to projekt łączący romską tradycję ze sztuką nowoczesną skierowany do młodych Romów zamieszkujących warszawskie Pragi Północ i Południe i zrealizowany przez Fundację Dom Kultury.

To był niesamowity projekt łączący wydawałoby się dwa odległe światy. Na jesieni 2018 roku nasza zaprzyjaźniona grupa romska wzięła udział w warsztatach twórczych prowadzonych przez artystów sztuk wizualnych i romskich muzyków. Młodzież tworzyła projekty sitodrukowe oparte na cygańskich motywach graficznych, własnoręcznie drukowała koszulki w pracowni „Kwiaciarni grafiki”. Zbierała zioła i opracowała zielniki pod okiem Anny Siekiery w udostępnionej życzliwie sali Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Tworzyła ziny w pracowni Akademii Sztuk Pięknych. Uczyła się fotografii plenerowej na ulicach Pragi i portretowej w Centrum Wielokulturowym, pod opieką Małgorzaty Brus i Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego.

Powstałe prace pokazała na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Kuratorką wystawy była edukatorka muzealna Katarzyna Witt. Wernisażowi wystawy towarzyszyły warsztaty pieśni romskiej i sztuki nowoczesnej, prelekcja dla małych i dużych poświęcona losom polskich Romów i degustacja cygańskich potraw. W dwóch setach imprezy, przedpołudniowym dla młodzieży i dzieci szkolnych z warszawskich szkół i popołudniowym otwartym dla szerokiej publiczności, uczestniczyło blisko 200 osób.
Projekt „Bareforytka Roma warsztaty otwarte” dofinansowany został ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Projekt „Bareforytka Roma” zrealizowany został we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi  dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Za wsparcie działań dziękujemy Centrum Wielokulturowemu, kolektywowi Pracownia Wschodnia, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.