Sztuka na zamku

Z inicjatywy i inspiracji Pawła Althamera w 2013 roku powstał projekt, w ramach którego najciekawsi polscy artyści poprowadzili warsztaty artystyczne dla kobiet z grochowskiego zamka, czyli oddziałów zamkniętych Aresztu Śledczego Warszawy Grochowa.

Zajęcia poprowadzili:
Paweł Althamer - warsztat rzeźbienia w glinie i spawania, rzeźba "Wolność",
Paulina Pałka Antoniewicz - pocztówki,
Sławek Belina - realizacja teledysku,
Dobrawa Borkała - łapacze snów, 
Justyna Kabala - malarstwo wielkoformatowe,
Eliza Proszczuk - performance, 
Reaktor - Laboratorium Rzeźby (Przemek Pietrzak, Anna Zielińska, Konard Chmielewski, Paweł Chmielewski) - rzeźba "Wolność,
Artur Żmijewski - warsztat akwareli.
Powstałe prace pokazaliśmy na wystawie w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu. Kuratorem wystawy był Antek Burzyński.

W dogrywce, na wiosnę 2014 roku, Sławek Belina poprowadził z dziewczynami z półotworka (oddział półotwarty) warsztaty wideo. Wspólnie nakręcili teledysk do piosenki zespołu Pustki „Się wydawało”.

Patronatem medialnym Sztukę na zamku objęli: TVP Kultura i RDC.Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki życzliwości Narodowego Centrum Kultury mogliśmy urządzić wystawę prac i warsztaty wideoklipu w Galerii Kordegarda. Dzięki życzliwości Pustek mogliśmy wykorzystać ich piosenkę z wchodzącego albumu „Safari”. 
Reportaż TVP Kultura z otwarcia wystawy „Sztuka na zamku” w Galerii Kordegarda

"Sztuka na zamku" film Jacka TaszakowskiegoTeledysk do piosenki „Się wydawało” zespołu „Pustki” zrealizowany w ramach projektu „Sztuka na zamku”

 


Plakat z poprojektowej wystawy prac w Galerii Kordegarda w Warszawie