„W Kratkę” to magazyn społeczno-artystyczny, tworzony przez kobiety odbywające karę więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie i polskie artystki i artystów.
Elżbiety Turlej pisze o W Kratkę nr 4
Po wyjściu z więzienia należy przełamać szczoteczkę do zębów i się nie odwracać. Wszystko po to, żeby nie wrócić.
O takich ale też innych więziennych przesądach można przeczytać w najnowszym numerze „W Kratkę”. Świetnym, jednym z najlepszych numerów więziennego kwartalnika, jaki przyszło mi czytać. Bo, czego tam nie ma! Są wywiady, jak zwykle ciekawe, osadzonych z osadzonymi, świat diet widziany z perspektywy kalifaktorki (z utęsknieniem czekam na rozwinięcie skrótu diet LC4, P4 i P5), dialog artystki Beaty Sosnowskiej z osadzonymi z AŚ Grochów o tym, o czym chroni je więzienie (zaskakujące odpowiedzi, na przykład: przed agresywnym, zazdrosnym partnerem).
Ale przede wszystkim w najnowszym „W Kratkę” przeczytałam niezwykle ciekawe opowieści osadzonych zebrane pod wspólnym tytułem „5 fotografii z życia”. Czyta się je jak romans, kryminał i powieść psychologiczną w jednym. Słowem: świetnie. Jest też – na co zawsze liczę – jak zwykle sprawnie i z werwą napisany tekst Pełnoletniej pt. „Coolturalna dziewczyna to była”. A w nim trochę autobiografii, trochę spostrzeżeń z życia więziennego, tego jak się zmienia przez lata podejście uwięzionych do siebie nawzajem. „Zaufanie nadal jest marne, ale na bank umarła jedność” – pisze Pełnoletnia.
Na bank jednak nie umarła jedność osadzonych tworzących „W Kratkę”. Świetna robota! I pod względem literackim i graficznym. Kilka zdań z tekstów zapisuję sobie – z zazdrością, że sama na nie nie wpadłam – do mojego zeszytu z bon motami. Jedno z tych zdań: „W miejscu gdzie mury kryją w sobie dużo tajemnic, magia jest czymś normalnym” odnosi się do magii tekstów z najnowszego „W Kratkę”. Dlaczego? Jest w nich coś takiego, że nie sposób się od nich oderwać. Są monotematyczne, bo – z założenia – dotyczą życia w więzieniu, ale dotykają ważnych spraw w życiu każdego człowieka.
Czekam na następny numer!
Elżbieta Turlej „Newsweek
Redakcja „W Kratkę” jest niezwykła, na wskroś murów, ogrodzeń, ścian, łączy w dialogu osoby, które na wolności mogłyby się nie spotkać. A we „W Kratkę” tworzą zespół, opowiadają pisaniem i malowaniem o swoim świecie, stając się zmysłami czytelników.
Środki na realizację projektu – wydanie czwartego numeru magazynu otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Czasopisma. Wydawało się, że ograniczenia wynikające z pandemii uniemożliwią realizację tego projektu. Ale dzięki otwartemu i nowoczesnemu podejściu Służby Więziennej praca przy tworzeniu pisma „W Kratkę” stała się działaniem prekursorskim: spotkania redakcji prowadzone są w więzieniu online!
Redaktorką naczelną w więzieniu jest Pełnoletnia, organizatorką zajęć ppor Ewa Smolińska – wychowawczyni kulturalno-oświatowa. Redaktorem naczelnym na wolności jest dziennikarz i reżyser Leszek Wejcman, a dyrektorką artystyczną malarka Dorota Podlaska. Resztę zespołu tworzymy my, dziewczyny z więzienia i pracownicy Fundacji Dom Kultury.
Wydanie czwartego numeru „W Kratkę” już na jesieni 2020 r. Pismo ukaże się w wersji drukowanej i rozesłane zostanie do wszystkich więzień w Polsce. Jego wersja cyfrowa dostępna będzie w Internecie na stronie: http://wkratke.fundacjadomkultury.pl/
Kolejną artystką, która podarowała nam swe prace jest Agnieszka Dybowska.
Agnieszka kończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje przede wszystkim dla
siebie i zaczęła robić to dziesięć lat po ukończeniu studiów.
Rysunek jest dla niej wewnętrzną przygodą.
Jej prace możecie śledzić na Instagramie:
https://www.instagram.com/aga_dybowska/
W nadchodzącej edycji magazynu W Kratkę znajdą się m.in. teksty pod wspólnym tytułem „Kim jestem, kiedy mnie nikt nie widzi”. Ilustrują je doskonale rysunki Agnieszki Gójskiej, artystki, która oprócz malarstwa, grafiki tworzy też muzykę. Artystka sama tworzy scenariusze i plansze do swoich komiksów. Publikuje w wielu magazynach i zinach. Współpracuje z kolektywem rysowniczek Dream Team. Więcej poruszających prac Agnieszki Gójskiej znajdziecie na Instagramie: https://www.instagram.com/agagojskaartist/?hl=en
Nadchodząca edycja magazynu W kratkę ilustrowana będzie przez znane i cenione artystki. Specjalnie do wywiadów przeprowadzonych przez osadzone ilustracje stworzyła Anna Tyczyńska – artystka multimedialna, autorka obrazów, instalacji, fotografii. Częstą inspiracją i materią prac artystki są przeżycia kobiet. Anna łączy pracę artystyczną z kuratorowaniem wystaw i pedagogiką – prowadzi II Interdyscyplinarną Pracownię Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Prace nad czwartą edycją magazynu “W kratkę” idą pełną parą. Teksty, pisane przez kilka miesięcy przez osadzone w areszcie śledczym na Grochowie poszły do redakcji, grupa artystek zaczęła tworzyć oprawę wizualną magazynu. Z radością możemy się pochwalić, że specjalnie dla nas obrazy stworzyła wybitna artystka, graficzka, autorka filmów i instalacji wideo Krystyna Piotrowska. Artystka tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo. Jest autorką instalacji i wideo. W swojej twórczości dotyka głównie tematu identyfikacji i pamięci. Dominuje w niej motyw portretu, nie jako idealne odwzorowanie rysów twarzy, ale symbol uczuć, znaczeń, losów, przemijania. Prezentujemy jedna z jej prac. Zachęcamy do poszerzenia wiedzy o jej twórczości, między innymi na portalu culture pl: https://culture.pl/pl/tworca/krystyna-piotrowska
Kolejną ilustrację do W Kratkę wykonała dla nas Małgorzata Jabłońska, artystka wizualna, projektantka, adiunktka we wrocławskiej Katedrze Grafiki Uniwersytetu Humanistycznego SWPS. Autorka warsztatów, uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza nim. Zajmuje się narracją wizualną, jest autorką lapidarnych grafik cyfrowych i komiksów, w których codzienne wypadki i przeżycia wpisane są w figury geometryczne — koło, kwadrat, trójkąt…
Zadanie “W Kratkę – pismo artystów i kobiet w więzieniu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pismo społeczno-kulturalne tworzone przez kobiety odbywające karę więzienia w areszcie Śledczym na Grochowie i środowisko artystyczne. To bardziej proces niż więzienna gazetka. Proces, w którym chodzi o odwagę, przełamywanie siebie, szczerość, podzielenie się bólem, tęsknotą, nadziejami, radościami. Proces, który jest komunikacją i prowadzi do resocjalizacji. „W Kratkę” powstało jako efekt uboczny wielu projektów prowadzonych przez naszą Fundację w tym więzieniu. Redaktorem naczelnym na wolności jest Leszek Wejcman, prowadzący dla osadzonych program Lekcja pisania. Redaktorką naczelną w więzieniu jest Monika. Autorką szaty graficznej jest Magdalena Byczewska. Swoich prac użycza wielu artystów, m.in. Paweł Althamer, Justyna Kabala, Dobrawa Borkała, Małgorzata Brus, Eliza Proszczuk. Wszystkie teksty i niektóre elementy graficzne tworzą osadzone. „W Kratkę” nie ma mecenatu instytucji, hojnego sponsora ani przyznanego grantu. Wszystkie osoby zaangażowane w powstawanie pisma pracują bez honorariów. Pierwszy jego numer pojawił się 8 marca 2013 roku. Impreza promocyjna odbyła się w Cafe Kulturalna. „W Kratkę” miało być kwartalnikiem. Jest nieregularnikiem. Do tej pory ukazały się trzy jego numery.