Medale w więzieniach


„Medale w więzieniach” to zróżnicowany program edukacji artystycznej i patriotycznej, który zrealizowaliśmy w 2019 r. w koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi w dwóch więzieniach dla mężczyzn.

Do współpracy zaprosiliśmy Fundację „Ad Solis”, Fundację „Forma” i Fundację „Grupa Nowolipie – Uskrzydleni”. Każda organizacja zrealizowałą zajęcia innego typu, a wszystkie złożyły się na podsumowanie stu lat niepodległości Polski, specjalnie przygotowane dla panów w więzieniach.

Zajęcia I

Prelekcja i prezentacja multimedialna poświęcona była odzyskaniu niepodległości i procesowi jej ugruntowania: najważniejsze fakty i osoby najnowszej historii Polski. Prowadził ją Marcin Prokop, pasjonat historii, specjalista tworzenia programów historyczno-patriotycznych realizowanych przez naszą Fundację w warszawskich więzieniach.

Zajęcia II

Spotkanie z żołnierzami Powstania Warszawskiego, strzelcem Janem Rybakiem ps. Tarzan (Polska Armia Ludowa) i por. Jerzym Mindziukiewiczem ps. Jur (Batalion Miotła Armii Krajowej): droga do niepodległości w relacji bezpośrednich uczestników. Te wydarzenia Przygotowała Fundacja „Ad Solis”.

Zajęcia III

Wstęp do medalierstwa poprowadziła Anna Zielińska z Fundacji „Forma” i grupy Reaktor – Laboratorium Rzeźby. W jego ramach była prezentacja multimedialna o tworzeniu medali, a w części praktycznej projektowanie medali przez osadzonych i projektowanie szkliwa.

Zajęcia IV

Warsztaty rzeźbienia medali w glinie poprowadzili artyści z Grupy Nowolipie, w tym Paweł Althamer. Na zajęciach powstały medale, które zostały wypalone i poszkliwione przez artystów na wolności i w gotowej postaci wróciły do autorów przebywających w więzieniu.

 

Projekt „Medale w więzieniach” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

 

GALERIA: MEDALE

GALERIA: RZEŹBIENIE MEDALI W GLINIE

galeria: Projektowanie medali

Galeria: spotkanie z żołnierzami Powstania Warszawskiego

Galeria: prezentacja najnowszej historii Polski