blog eWKratke

DOCIERAMY TAM GDZIE NIKT NIE CHCE BYĆ. TY TEŻ MOŻESZ POMÓC.

Wpłać 23 zł na 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001 lub kliknij  TEN LINK

Cela kulinarna

Przepisy kucharskie blogerek

JEDYNY TAKI BLOG w Polsce, w Europie

eWKratke.pl to blog kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie prowadzony przez Fundację Dom Kultury.

To płaszczyzna rozmowy grupy kobiet z więzienia ze społeczeństwem na wolności.

Komunikacja przez bloga jest próba przeciwdziałania wykluczeniu społeczno-kulturalnemu blogerek przebywających w izolacji i wniesienia w ich życie normalności. To przygotowanie do powrotu do społeczeństwa po zakończeniu więzienia. Blog eWKratke.pl tworzą kobiety z oddziałów zamkniętych i półotwartych więzienia na Grochowie. Bez dostępu do Internetu, przede wszystkim dzięki mrówczej pracy oddanych wolontariuszy, już szósty rok możecie czytać ich posty i prowadzić z nimi dialog. Dwa razy w tygodniu prowadzimy dla blogerek zajęcia edukacyjne, takie okna na świat, okna na wolność. Prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin, hobbyści, pasjonaci. Opowiadają o swoich fascynacjach, pracy, problemach. A potem dziewczyny piszą posty, które publikujemy na eWKratke. Blog cieszy się popularnością w mediach społecznościowych. Na Facebooku ma blisko 2400 obserwujących. W latach 2014 – 15 blog eWKratke był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Kultura cyfrowa. W kolejnych latach udało nam się otrzymać dofinansowanie z Fundacji PZU, Fundacji PGE i Fundacji dla Polski. W 2020 roku otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Dzięki współpracy ze Służbą Więzienną zajęcia blogowe są regularnie prowadzone online!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Forum Służby Więziennej objęło patronatem medialnym blog ewkratke.pl

eWKratke – zajęcia online

Zmieniamy się wraz z okolicznościami. W czasach “nowej normalności” dzięki wsparciu Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie zaczęliśmy prowadzić zajęcia blogowe online. Dwa razy w tygodniu spotykamy się z naszymi blogerkami w więzieniu, by pracować nad postami i odpowiedziami dla czytelników. Dzięki Sieci utrzymaliśmy ciągłość zajęć i bloga eWKratke.pl.Zdjęcia ze spotkania redakcyjnego wykonała ppor. Ewa Smolińska.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Warsztaty malarskie z artystami z Grupy Nowolipie

Zajęcia blogowe to nie tylko pisanie. Regularnie odwiedzają nas też artyści sztuki wizualnych. Razem malujemy, rysujemy, tworzymy kolaże. Ostatnio gościliśmy na zamku artystów z Grupy Nowolipie i temperami zaczarowaliśmy zwykłe prześcieradło w obraz. 

Czy kolory mają uczucia?

Warsztaty malarskie prowadzone były dla grupy kobiet odbywających karę więzienia na warszawskim Grochowie. Prowadziła je artystka Dorota Podlaska. “Celem warsztatów jest zapoznanie się  uczestniczek z emocjonalnymi właściwościami koloru. Jest to jeden z najważniejszych elementów dzieł sztuki. Za pomocą koloru możemy w obrazie oddać własne emocje i nastroje, możemy także uczucia wywołać u widza”, taki przekaz otrzymały dziewczyny od autorki warsztatu . Umiejętności malowania i rysowania nie były konieczne. Najpierw uczestniczki wypełniły namalowaną przez artystkę ankietę, potem wprawiały się tworząc wspólne kolorowe wypowiedzi – dopowiadając kolorami to, co przed nimi namalowały koleżanki. Na końcu namalowały swój autoportret – portret emocji, kolorową opowieść o sobie. 

Fot. Ola Trawczyńska

Zbieramy książki w językach obcych dla kobiet z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie!!!

Nasze Wolontariuszki, Sara Prokurat i Aleksandra Trawczyńska

Apel

Jeśli masz podręcznik do języka obcego lub książkę w języku obcym, którą już przeczytałaś/eś ze sto razy- nie wyrzucaj, tylko podziel się z osadzoną!
Akcja prowadzona jest przez studentów resocjalizacji studiów magisterskich z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Fundację Dom Kultury.

Zbiórka obejmuje podręczniki do nauki języków obcych (w szczególności język rosyjski), z każdego etapu edukacyjnego oraz na każdym poziomie użytkowania (ważne, żeby tekst był czytelny), a także literaturę obcojęzyczną.
Książki zbieramy do 15 lutego w pokoju Samorządu Studentów APS nr 1054, znajdującego się na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przy ul. Szczęśliwickiej 40

Nie wyrzucaj- podziel się!
Masz tę moc!!!

Sara Prekurat

A o zbiórce możecie posłuchać tutaj.

Warsztaty z ciekawego pisania

Fot. Małgorzata Brus

Nie pisz nudno o wolności! Warsztaty z ciekawego pisania – tak w skrócie można napisać o nowym cyklu zajęć dla naszych blogerek w więzieniu. Prowadzi je Ewa Frączek Biłat, poetka, filozofka i nauczycielka polskiego.Pochwaliła blogerki za odwagę i za samo pisanie. Dostrzegła nawet u niektórych pań przebłyski talentu poetyckiego. A ponieważ jest fachowcem i specjalistką od słowa, podpowiedziała, gdzie czyhają pułapki w budowaniu zdań i w samym procesie tworzenia. To było bardzo ciekawe, otwierające na myślenie o tym, co się chce przekazać drugiemu człowiekowi, spotkanie. Zapoczątkowało nowy cykl zajęć pisarskich, których efekty niebawem będziemy podziwiać na blogu eWKratke.pl.

O blogu eWKratke na Onecie!

Artykuł Ewy Raczyńskiej https://kobieta.onet.pl/o-co-chcialabym-zapytac-boga-czy-moglby-sprawic-abym-byla-wolna/j9fkg4jhttps://kobieta.onet.pl/o-co-chcialabym-zapytac-boga-czy-moglby-sprawic-abym-byla-wolna/j9fkg4j