Sztuki proste

Zajęcia ze sztuk pięknych, ale i prostych prowadzone były w trzech warszawskich Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych przez artystów różnych dyscyplin na jesieni 2018 roku.

Działania artystyczne miały wyposażyć uczestników w nowe praktyczne umiejętności, które mogą im się przydawać w codziennym życiu, czy to jako pasja, czy rzemiosło.

Zajęcia pomyślane były na zasadzie„od projektu – do wykonania”. Dziewczyny i chłopcy tworzyli medale, nadruki sitodrukowe na koszulkach, uczyli się, jak opowiedzieć o sobie przez zdjęcia i widoeklipy, a także jak świadomie kreować swój wizerunek w mediach.

W każdym z ośrodków poprowadziliśmy 5 zajęć, średnio dla 15 uczestników. Współpracowaliśmy z młodymi twórcami, Małgorzatą Karkosz z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Anną Siekierską z kolektywu Pracownia Wschodnia, Zosią Szulc z London South Bank University, Jankiem Mioduchowskim z Technikum Fototechnicznego i Pauliną Jędrzejewską z Fundacji Culture Shock.

Powstałe prace pokazaliśmy w Muzeum Warszawskiej Pragi w formie efemerycznej wystawy, a także w Internecie. Kuratorami wystawy byli sami uczestnicy, pod opieką artystki i edukatorki Kasi Witt. Na zakończenie projektu urządziliśmy warsztaty twórcze. Wzięli w nich udział wszyscy uczestnicy, a także zaproszeni goście: podopieczni Stowarzyszenia „Otwarte drzwi” z Woli, wolontariusze z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Bednarska oraz artyści Joasia Świerczyńska, Paweł Althamer i Rafał Żwirek.

„Pięć technik artystycznych, piętnaście warsztatów, trzy młodzieżowe grupy. Różne sposoby ekspresji i wiele możliwości powiedzenia czegoś o sobie. Taka konfiguracja to przede wszystkim proces, który wystawa pragnie podsumować. Spotkania młodzieży z artystkami i artystami to momenty szczególnej wymiany. Profesjonalni twórcy dostarczali pewną ramę, prezentując zasady technik, a uczestnicy warsztatów wypełniali ramę treścią – swoją osobowością, codziennością, zainteresowaniami czy poczuciem humoru. W tym sensie sztuka przestaje być domeną natchnionych i wybitnych jednostek. Sztuka jest narzędziem dla każdego – by mówić o sobie i o tym kim się jest. Sztuki są proste – jeśli tylko chcemy się z nimi spotkać”.

Katarzyna Witt

Projekt „Sztuki proste” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Promocji Kultury.